Sezon 2020/21 w Ekstraklasie zakończony

Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia.

Sezon 2020/21 w PKO Bank Polski Ekstraklasie dobiegł końca. Rozegrano w nim łącznie 240 meczów, które przyniosły 589 goli, co daje średnią 2,45 gola na mecz. Mistrzostwo Polski zdobyła Legia Warszawa. Na podium za jej plecami uplasowały się Raków Częstochowa oraz Pogoń Szczecin. Z ligą pożegnało się natomiast Podbeskidzie Bielsko-Biała.

W pierwszych jedenastu minutach ostatniej kolejki gole padły aż na pięciu stadionach. Później piłkarze również utrzymali wysokie tempo. W finale zmagań nie zanotowano żadnego bezbramkowego remisu. 

Z kolei Wisła Płock wyrównała rekord swojego najwyższego zwycięstwa w Ekstraklasie (4:0). Dwie kolejne drużyny (Wisła Kraków i Raków Częstochowa) zdobyły natomiast po trzy bramki. Część z tych rezultatów istotnie przemodelowała końcowy kształt tabeli

Od 28. kolejki wiadomo było, że mistrzostwo Polski zdobędzie Legia Warszawa. „Wojskowi” zgromadzili 64 punkty na 90 możliwych (71,1%) i zanotowali najwięcej zwycięstw (19), meczów bez porażki (26), goli strzelonych (48), a także najlepszy bilans bramkowy (+24).

To ich piętnasty złoty medal w historii, dzięki czemu pobili rekord wszech czasów w liczbie posiadanych tytułów wśród polskich drużyn. Dzięki temu Legia będzie reprezentowała Polskę w eliminacjach Ligi Mistrzów UEFA 2021/2022.

Tydzień temu zdecydował się też ostateczny podział miejsc na podium za plecami stołecznego zespołu. Srebrny medal wywalczył Raków Częstochowa. Na trzeciej pozycji rozgrywki zakończyła zaś Pogoń Szczecin. Dla ekipy spod Jasnej Góry to pierwsze podium mistrzostw Polski w historii.

Najlepszym strzelcem rozgrywek został Tomas Pekhart z Legii Warszawa z 22 golami na koncie. Na drugim miejscu uplasował się najlepszy spośród Polaków, Jakub Świerczok (Piast Gliwice), który stracił siedem bramek. Czeski napastnik „Wojskowych” wygrał zarazem klasyfikację kanadyjską.

Najlepszym asystentem został Mateusz Szwoch (Wisła Płock). Najwięcej czystych kont z bramkarzy zanotował natomiast Dante Stipica (Pogoń Szczecin).

W poniedziałek 17 maja odbędzie się uroczyste podsumowanie sezonu – Gala Ekstraklasy, na której nagrodzeni zostaną najlepsi piłkarze i trener ligi.

Sezon 2020/21 – Ekstraklasa.

Translate »