Oficjalnie: Xavi trenerem Barcelony!

fot. grafika własna

Legenda katalońskiego klubu wraca do domu.

Xavi Herandez zostanie nowym trenerem Barcelony – to już pewne. Oficjalna informacja na ten temat pojawiła się dziś w mediach. Hiszpan przejmie stery drużyny z Camp Nou po Ronaldzie Koemanie.

Dotychczasowy klub Xaviego – Al Sadd – potwierdził jego przenosiny w godzinach porannych. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak kataloński zespół pod wodzą jednego ze swoich najbardziej rozpoznawalnych byłych piłkarzy.

Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście kwestie finansowe i związane z nimi potencjalne ruchy na rynku transferowym. „Barca” posiada gigantyczne zadłużenie, sięgające ponad miliard euro. Do tego należy doliczyć oczywiście straty poniesione w wyniku pandemii, które cały czas nie zostały rozwiązane.

Przy obecnej sytuacji, Xavi, jego sztab i władze klubu mają raczej ograniczone pole manewru w kwestii doboru zawodników i budowy pierwszego składu oraz rezerw. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście straty wizerunkowe spowodowane odejściem Lionela Messiego.

Punktem numer dwa jest natomiast sam wygląd obecnej kadry – niemal całkowicie odmłodzonej i nowej. Aby zobrazować skalę tego zjawiska, warto przytoczyć kluczową statystykę. Mianowicie, czasy, w których Xavi bronił barw Barcelony pamięta tylko 5 z 23 aktywnych zawodników.

Są nimi: Marc Andre Ter-Stegen, Jordi Alba, Gerard Pique, Sergi Roberto i Sergio Busquets. Tutaj sytuacja jest następująca: jeśli Xavi zdecyduje się na budowanie pierwszego składu zaczynając od swoich dawnych kolegów – doświadczonych i sprawdzonych w boju – z automatu będzie miał o połowę łatwiejsze zadanie. Dlaczego? Otóż przy takim rozwiązaniu będzie mógł dobierać do wymienionej piątki zawodników, z którymi tamci będą się dobrze rozumieć na boisku.

W tym wariancie chodzi oczywiście o jak najlepsze zgranie. O wiele trudniej będzie natomiast nowemu szkoleniowcowi stworzyć zupełnie nową myśl taktyczną w oparciu o młodszych piłkarzy, których umiejętności nie miał okazji dotąd poznać. Jedno jest pewne – nowy trener to zawsze powiew świeżości, a trener z takim doświadczeniem i zmysłem taktycznym jak Xavi jest teraz potrzebny Barcelonie jak tlen.

Translate »