GKS Jastrzębie skończyło 60 lat!

fot. gksjastrzebie.com

Śląski klub od wczoraj obchodzi jubileusz.

GKS Jastrzębie to klub, wokół którego narodziło się wiele mitów i nieścisłości. Jedną z nich jest dokładna data powstania klubu, a konkretniej – rok, w którym rozpoczął on swoją działalność.

Na przestrzeni lat, wśród kibiców i społeczności klubu, utarło się przekonanie, że GKS powstał w 1962 roku. Przeczą temu jednak dokumenty oraz zapiski artykułów prasowych, opisujących wydarzenia sportowe na wiosnę 1961 roku. Znajduje się w nich informacja, iż protoplasta GKS-u – Górnik Jastrzębie – powstał w marcu ’61. Dokumenty te przechowywane są w cieszyńskim archiwum.

Aktualnie „Górnicy” rozgrywają czwarty z rzędu sezon na zapleczu Ekstraklasy, co jest ich największym dotychczasowym sukcesem. Nigdy wcześniej nie utrzymywali się tak długo na tym poziomie rozgrywkowym.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Jastrzębian będziemy mogli na pewno oglądać w I lidze również w przyszłym sezonie, ponieważ zapewnili sobie bezpieczne 14. miejsce w tabeli, a sezon zasadniczy w I lidze dobiegł końca. Do rozegrania pozostały jedynie baraże o awans do Ekstraklasy, w których wezmą udział 4 drużyny. Będą nimi: GKS Tychy, Arka Gdynia ŁKS Łódź oraz Górnik Łęczna.

GKS-owi Jastrzębie życzymy wielu sportowych (i nie tylko) sukcesów, walki o najwyższe cele w lidze oraz dalsze pozytywne budowanie swojej marki na arenie krajowej i – przede wszystkim – stale rosnącego prestiżu. 100 lat!

Translate »